Bëhu prej banorëve të xhenetit

Biseda më e bukur për besimtarin është biseda rreth xhenetit. Xheneti është vendi i të devotshmëve, është lumturia e zemrave të njerëzve të mirë,...

Besimi i drejtë në Librat, dhe dobitë e besimit në to!

Për cilat libra bëhet fjalë këtu? Këtu kemi për qëllim librat të cilat Allahu,- xhele veala!,- ia ka zbritur të dërguarve të Tij, si...

Kur lëmosha bëhet publike

Transmeton Xheriri, i cili thotë ishim duke qëndruar me Pejgamberin në mes të ditës dhe erdhën disa njerëz të zbathur të zhveshur , me...

Sabri (Durimi)

Falenderimet I takojnë vetëm Allahut I Cili I ka premtuar durimtarëve shpërblimin e tyre pa masë, u ka dhënë atyre të mira në këtë...

NDALOHET RREPTËSISHT RRYSHFETI NË KUR’AN DHE SUNET

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تَأْكُلُوا أَمْوَالَكُمْ بَيْنَكُمْ بِالْبَاطِلِ إِلَّا أَنْ تَكُونَ تِجَارَةً عَنْ تَرَاضٍ مِنْكُمْ ۚ وَلَا تَقْتُلُوا أَنْفُسَكُمْ ۚ إِنَّ اللَّهَ كَانَ...

OBLIGUESHMËRIA E PREZENTIMIT TË NIJETIT TË PASTËR GJATË KRYERJES SË VEPRAVE

Nëse nijeti (qëllimi) i robit të Allahut është i mirë gjatë kryerjes së veprave dhe përmes veprave synon përfitimin e kënaqësisë së Allahut dhe...

Shkatërruesi i raporteve mes njerëzve

Misioni i Islamit është që njeriut ti krijoj raporte të mira me Krijuesin, duke synuar që shpirtin e tij ta lidh me qiellin. Kjo,...

SHPIFJA PËR BURRAT DHE GRATË E NDERSHME

وَالَّذِينَ يَرْمُونَ الْمُحْصَنَاتِ ثُمَّ لَمْ يَأْتُوا بِأَرْبَعَةِ شُهَدَاءَ فَاجْلِدُوهُمْ ثَمَانِينَ جَلْدَةً وَلَا تَقْبَلُوا لَهُمْ شَهَادَةً أَبَدًا ۚ وَأُولَٰئِكَ هُمُ الْفَاسِقُونَ.إِلَّا الَّذِينَ تَابُوا مِنْ بَعْدِ...

POZITA E AS’HABËVE NË ISLAM – 2

Hafidh Ebu Bekr Hatib el Bagdadi rahimehullah (vdiq në vitin 463hixhri), ka thënë:" Drejtësia e sahabëve është e qartë dhe qëndrueshme, ngase Allahu i...

MOS E ANGAZHO VETEN ME T’METAT E TË TJERËVE

إِنَّ الَّذِينَ يُحِبُّونَ أَنْ تَشِيعَ الْفَاحِشَةُ فِي الَّذِينَ آمَنُوا لَهُمْ عَذَابٌ أَلِيمٌ فِي الدُّنْيَا وَالْآخِرَةِ ۚ وَاللَّهُ يَعْلَمُ وَأَنْتُمْ لَا تَعْلَمُونَ."Ata që duan të...
- Advertisement -
0FansaPëlqeje
647NdjekësitNdjek
1,052AbonentëAbonohu

Postimet e fundit

NDARJA E VËRTETË

MOS FOL PËR…!

MEDITO