Tema: Viti i ri shkollor 2015/2016 (këshilla për nxënës)

Të gjithë angazhohen për një të ardhme më të mirë të fëmijëve. E tërë shoqëria, duke u nisur nga nivelet më të larta e...

VLERA E SELAMIT NË KUR’AN DHE SUNET – 3

.هَلْ جَزَاءُ الْإِحْسَانِ إِلَّ ا الْإِحْسَانُ ﴿٦٠﴾ '' Vallë, për veprën e mirë, a ka tjetër shpërblim pos të mirë?!.'' ( Sure err Rrahman:...

Shtëpia e parë në Bek-ke

Falënderimet dhe lavdërimet janë për Allahun, Zotin e gjithë botëve. Paqja, mëshira dhe bekimet janë për Muhamedin, për familjen dhe për shokët e tij...

BESIMI NË DITËN E FUNDIT (GJYKIMIT) – 4

Besimi në Ditën e Gjykimit, gjithashtu përfshinë edhe sprovat e varrit, dënimet dhe shpërblimet e varrit: 1. Sprovat e varrit;Me sprovën e varrit kemi...

VLERA E DEVOTSHMËRISË

Allahu,- xhele ue ala!,- thotë: بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِيمِ يَا أَيُّهَا النَّاسُ اتَّقُوا رَبَّكُمُ الَّذِي خَلَقَكُمْ مِنْ نَفْسٍ وَاحِدَةٍ وَخَلَقَ مِنْهَا زَوْجَهَا وَبَثَّ مِنْهُمَا...

“Mos u përngjani jobesimtarëve”

Falënderimet dhe lavdërimet janë vetëm për Allahun. Paqja, mëshira dhe bekimet janë për Muhamedin, për familjen e tij dhe për shokët e tij deri...

Vdekja

I nderuari besimtar!Me vdekjen do të takohesh. Mos harro! Dheu është shtrati yt, krimbi shoku yt, Munkeri dhe Nekiri bashkëbisedues yt, varri shtëpia jote,...

Mua më shpërblen vetëm Allahu

Falënderimi i takon Zotit të botëve, paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi më të nderuarin e të Dërguarve, Muhamedin, mbi familjen dhe mbi...

THIRRJET E PEJGAMBERËVE DREJTUAR POPUJVE TË TYRE

Thirrja e Nuhit, -alejhis-selam!-, drejtuar popullit te tij. Allahu, -azze ue xhele!-, thotë: كَذَّبَتْ قَوْمُ نُوحٍ الْمُرْ‌سَلِينَ إِذْ قَالَ لَهُمْ أَخُوهُمْ نُوحٌ أَلَا تَتَّقُونَ...

BESIMI NË DITËN E FUNDIT (GJYKIMIT) – 3

3. Besimi në Xhenetin dhe Xhehenemin.Besimi se xheneti dhe xhehenemi janë dy vendbanime për krijesat, që nga momenti kur të hyjnë aty, do të...
- Advertisement -
0FansaPëlqeje
647NdjekësitNdjek
1,113AbonentëAbonohu

Postimet e fundit