Çelësat e begative

Allahu është Ai i Cili na dhuroi neve shumë begati dhe shumë të mira. Begati të cilat nuk kemi mundësi ti numërojmë. Begati të...

ULE SHIKIMIN NGA HARAMI

"Thuaju besimtarëve që të mos hedhin shikimet e tyre dhe le t’i ruajnë organet e veta gjenitale; kjo është më mirë për ta.Me të...

TËRHEQJA E VËREJTJES NGA BARTJA E FJALËVE

وَلَا تُطِعْ كُلَّ حَلَّافٍ مَهِينٍ.هَمَّازٍ مَشَّاءٍ بِنَمِيمٍ."Dhe mos ju përul ti atyre që betohen (rrejshëm), e që janë të poshtër, lajkatarit dhe atë që...

Të përmalluarit për Allahun takohen me Allahun

Besimtarët janë përmalluar për Zotin e tyre. Të tillët me padurim presin atë ditë kur do të takohen me Krijuesin e tyre. Ndërsa takimi...

SHPIFJA PËR BURRAT DHE GRATË E NDERSHME

وَالَّذِينَ يَرْمُونَ الْمُحْصَنَاتِ ثُمَّ لَمْ يَأْتُوا بِأَرْبَعَةِ شُهَدَاءَ فَاجْلِدُوهُمْ ثَمَانِينَ جَلْدَةً وَلَا تَقْبَلُوا لَهُمْ شَهَادَةً أَبَدًا ۚ وَأُولَٰئِكَ هُمُ الْفَاسِقُونَ.إِلَّا الَّذِينَ تَابُوا مِنْ بَعْدِ...

PËRKDHELE KOKËN E JETIMIT

فَأَمَّا الْيَتِيمَ فَلَا تَقْهَرْ.وَأَمَّا السَّائِلَ فَلَا تَنْهَر."Mos e nënçmo bonjakun (jetimin) e lypsin mos e refuzo me ashpërsi."(Duha: 9-10). وَآتُوا الْيَتَامَىٰ أَمْوَالَهُمْ ۖ وَلَا...

Të përmalluarit për Allahun

Adhurim i vërtet ndaj Allahut është ai adhurim që bëhet mes frikës dhe shpresës. Allahu thotë në Kuran: Vet ata që idhujtarët u luten,...

NXITJA PËR PENDIM NGA MËKATET

"O ju që kei besuar! Pendohuni sinqerisht te Allahu, se Zoti juaj mund t’ua shlyejë gabimet tuaja e t’ju shpiejë në kopshte, nëpër të...

NDALOHET RREPTËSISHT RRYSHFETI NË KUR’AN DHE SUNET

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تَأْكُلُوا أَمْوَالَكُمْ بَيْنَكُمْ بِالْبَاطِلِ إِلَّا أَنْ تَكُونَ تِجَارَةً عَنْ تَرَاضٍ مِنْكُمْ ۚ وَلَا تَقْتُلُوا أَنْفُسَكُمْ ۚ إِنَّ اللَّهَ كَانَ...

LARGOHUNI NGA SHTATË MËKATET SHKATËRRUESE

Transmetohet nga Ebu Hurejra,- Allahu qoftë i kênaqur me të!,- se Muhamedi,- salallahu alejhi ue selem!,- ka thënë:"Largohuni nga shtatë mëkatet shkatërruese.Thanë: Cilat janë...
- Advertisement -
0FansaPëlqeje
647NdjekësitNdjek
1,201AbonentëAbonohu

Postimet e fundit