Një vit më pak nga jeta jonë

Të nderuar vëllezër besimtarë!Jemi dëshmitarë të vetës sonë se vitet po kalojnë shpejt. Të gjithëve viti na është bërë sikur një muaj, muaji si...

Kur festat prodhojnë degjenerim

Jemi në prag të përfundimit të viti 2015 sipas kalendarit diellor. Fundi i çdo viti sjell me vete edhe shumë festa për njerëzit e...

Detyrimet e myslimanit në raport me të Dërguarin e Allahut

Jemi në muajin Rebiul Evvel (sipas kalendarit hënor), muaji i cili në mesin e myslimanëve te ne njihet si muaji i lindjes së Pejgamberit...

Kjo është shtëpia në të cilën nuk hyn kurrë mjeku!

Rrëfen zotëria i këtij tregimi për veten dhe familjen e tij: Ne jemi një familje e cila përbëhet nga disa antarësh.Babai, nëna dhe poashtu...

MOS E ANGAZHO VETEN ME T’METAT E TË TJERËVE

إِنَّ الَّذِينَ يُحِبُّونَ أَنْ تَشِيعَ الْفَاحِشَةُ فِي الَّذِينَ آمَنُوا لَهُمْ عَذَابٌ أَلِيمٌ فِي الدُّنْيَا وَالْآخِرَةِ ۚ وَاللَّهُ يَعْلَمُ وَأَنْتُمْ لَا تَعْلَمُونَ."Ata që duan të...

Bëhu prej banorëve të xhenetit

Biseda më e bukur për besimtarin është biseda rreth xhenetit. Xheneti është vendi i të devotshmëve, është lumturia e zemrave të njerëzve të mirë,...

Kënaqësinë të cilën e kërkon besimtari

Njerëzit në këtë botë kanë shije të ndryshme, për gjëra të ndryshme. Kënaqësinë e tyre e ndiejnë në gjëra të ndryshme, varësisht prej shijeve...

ZULLUMI, KY MËKAT I SHËMTUAR

Allahu, xhele ue ala, thotë;وَلَا تَحْسَبَنَّ اللَّهَ غَافِلًا عَمَّا يَعْمَلُ الظَّالِمُونَ ۚ إِنَّمَا يُؤَخِّرُهُمْ لِيَوْمٍ تَشْخَصُ فِيهِ الْأَبْصَارُ."E ti, mos mendo, kurrsesi, që Perëndia...

ZBRITJA E KUR’ANIT, SFIDË PËR NJERËZIT DHE XHINËT

Allahu, xhele ue ala, thotë:لَٰكِنِ اللَّهُ يَشْهَدُ بِمَا أَنْزَلَ إِلَيْكَ ۖ أَنْزَلَهُ بِعِلْمِهِ ۖ وَالْمَلَائِكَةُ يَشْهَدُونَ ۚ وَكَفَىٰ بِاللَّهِ شَهِيدًا."Allahut dëshmon Profetsinë tënde (o...

THIRRJET E PEJGAMBERËVE DREJTUAR POPUJVE TË TYRE

Thirrja e Nuhit, -alejhis-selam!-, drejtuar popullit te tij. Allahu, -azze ue xhele!-, thotë: كَذَّبَتْ قَوْمُ نُوحٍ الْمُرْ‌سَلِينَ إِذْ قَالَ لَهُمْ أَخُوهُمْ نُوحٌ أَلَا تَتَّقُونَ...
- Advertisement -
0FansaPëlqeje
647NdjekësitNdjek
1,113AbonentëAbonohu

Postimet e fundit