HAXHILLËKUN E BËN AI QË DO, E JO QË KA PARA

Pasi Allahu na krijoi dhe udhëzoi, bëri në zemrat tona dëshirën për të vizituar vendin më të shenjtë dhe qendrën e kësaj Toke, Qabenë,...

LUTJA IA KTHEU SHIKIMIN IMAM BUHARIUT

Një grua e martoi një burrë, i cili quhej Ismail. Ishte dijetar i madh, i cili kishte pas marrë mësime nga imam Maliku, Allahu...

Mësimi 32 – Dhjetë ditët e Dhul-hixhes

Allahu i Lartësuar thotë:إِنَّ عِدَّةَ الشُّهُورِ عِنْدَ اللَّهِ اثْنَا عَشَرَ شَهْرًا فِي كِتَابِ اللَّهِ يَوْمَ خَلَقَ السَّمَوَاتِ وَالأَرْضَ مِنْهَا أَرْبَعَةٌ حُرُمٌ ذَلِكَ الدِّينُ الْقَيِّمُ...

TEUHIDI I ADHURIMIT NË RITET E HAXHIT

Falënderimi i takon vetëm Allahut, Zotit të botëve dhe qiejve. Paqja dhe mëshira e Allahut qofshin mbi të, mbi familjen dhe shokët e tij...

HOXHË, FILANI DEVIJOI NGA FEJA !!

Dijetarit dhe myftiut të mëhershëm të Arabisë Saudite, Abdulaziz ibën Baz, Allahu e mëshiroftë, i thanë: Hoxha ynë i nderuar, filani ka devijuar nga...

Mësimi 6 – Dashuria ndaj Muhamedit, salallahu alejhi ve selem.

Allahu i Lartësuar thotë: قُلْ إِن كَانَ آبَاؤُكُمْ وَأَبْنَآؤُكُمْ وَإِخْوَانُكُمْ وَأَزْوَاجُكُمْ وَعَشِيرَتُكُمْ وَأَمْوَالٌ ٱقْتَرَفْتُمُوهَا وَتِجَارَةٌ تَخْشَوْنَ كَسَادَهَا وَمَسَاكِنُ تَرْضَوْنَهَآ أَحَبَّ إِلَيْكُمْ مِّنَ ٱللَّهِ وَرَسُولِهِ...

NDIKIMI I MEDIAVE NË TRURIN TONË!!

- Gjatë luftës së dytë botërore, Hitleri u habit nga fakti se tre oficer të tij e thyen urdhrin e tij, dhe vendosi t’i...

Mësimi 38 – Bajrami

Enesi (Allahu qoftë i kënaqur prej tij) i cili thotë: “Banorët e Medinës në kohën e injorancës kishin dy festa në të cilat argëtoheshin...

NDËRTIMI I XHAMIVE

Allahu i Madhëruar thotë: “Faltoret e Allahut i vizitojnë dhe i mirëmbajnë vetëm ata që besojnë Allahun dhe Ditën e Fundit, që falin namazin...

REALITETI I ARDHMËRISË!!

Shejhu Ali Tantavi, Allahu e mëshiroftë, kur e përshkruan betejën e tij në mendjen e tij me çështjen e ardhmërisë, thotë: Mësova në shkollën...
- Advertisement -
0FansaPëlqeje
647NdjekësitNdjek
1,052AbonentëAbonohu

Postimet e fundit

NDARJA E VËRTETË

MOS FOL PËR…!

MEDITO