E TËRA NGA TI QË KËRKOHET ËSHTË GRUAN MOS TA LËNDOSH

Ti, kur e vendos kokën tënde mbi jastëk, fle, kurse ajo, kur e vendos kokën e saj mbi jastëk, mendon se çfarë të gatuajë...

TI SI FËMIJË NË CILIN GRUP BËN PJESË?!

Fëmijët janë pesë llojesh: I pari: Nuk e vepron atë që e urdhërojnë prindërit. Ky konsiderohet mos respektues i prindërve. I dyti: E vepron atë që...

DISA IDE PËR TË ARRITUR DERI TEK LËMOSHA E VAZHDUESHME

Jepja ndonjë njeriut një kopje të Kuranit ose merre Kuranin dhe vendose në xhami dhe çdoherë që lexohet nga ai Kuran edhe ti për...

SA I BUKUR QË ËSHTË MENDIMI I MIRË PËR ALLAHUN

- Një beduinit i thanë: Ti je i vdekur ?! U përgjigj: E pastaj për ku ?! Për tek Allahu – u përgjigjën. Beduini tha: Nuk kemi...

VESVESET E SHEJTANIT DHE MBROJTJA PREJ TIJ

Allahu, azze ue xhel, thotë: “Kur dëshiron të lexosh Kur’anin, kërko mbrojtjen e Allahut kundër djallit të mallkuar, sepse, në të vërtetë, djalli nuk...

E KËRKOVA NGA ALLAHU XHENETIN, MA DHA DYNJANË!

Një nga njerëzit e mirë thotë: E kërkova nga Allahu urtësinë, më dha probleme që t'i zgjidh. E kërkova nga Allahu durimin, më dha sprova që...

I VARFËRI DHE DYQANXHIU

Ishe një njeri i varfër ... Gruaja e tij prodhonte gjalpë dhe burri i saj e shiste në një nga dyqanet e qytetit. Gjalpit...

TË DREJTAT E RRUGËS DHE ETIKA E SAJ

Ligjet e Islamit i përfshinë të gjitha anët e jetës dhe çështjet e saj dhe e sistematizojnë çdo gjë që i del përpara njeriut...

SHKAQET E RIZKUT

Po të kishte qenë risku i njeriut në duart e njerëzve, sa padrejtësi dhe sa urrejtje dhe sa çorodi do u bënte! Pasha Allahun,...

KATËR GJËRA MOS I LËR GJATË TËRË JETËS

Katër gjëra mos i lër gjatë tërë jetës sate: 1. Mos e lër mirënjohjen e kështu të privohesh nga shtimi i begative: “Nëse tregoheni mirënjohës,...
- Advertisement -
0FansaPëlqeje
641NdjekësitNdjek
1,920AbonentëAbonohu

Postimet e fundit