LODHJA E SHPIRTIT

Shejh Muhamed Husejn Jakupi, Allahu e ruajttë!, thotë: Nga njerëzit ka aso lloji që vjen dhe thotë: “Ndjehem tepër i lodhur!” Kur e pyet se ku...

MOS I MBYLL TË GJITHA DYERT!

Suhejl ibën Amru, Allahu e mëshiroftë!, së bashku me gruan e tij ishin në udhëtim. Gjatë rrugës u ballafaquan me disa plaçkitës, të cilët...

IMAMI I XHAMISË DHE VOZITËSI I AUTOBUSIT

Para disa viteve, imami i një nga xhamive të qytetit u transferua në qytetin e Londrës dhe në javët e para të shpërnguljes së...

SHQIPTOI SHEHADETIN DUKE QENË E VDEKUR

Doktor Halid el Xhubejri, Allahu e ruajttë!, i cili është një ndër kardiokirurgët më të mirë në Arabinë Saudite dhe njëkohësisht edhe thirrës në...

PLAKU DHE USHTARI

Një ditë duke ecur rrugës, plaku rrëzohet dhe e humbë vetëdijen. Të pranishmit shumë shpejt e thirrën ndihmën e shpejtë dhe ata e morën...

PLAKA DHE LETRA

Një ditë prej ditësh në rrugë varet një letër, në të cilën shkruan: “I kam humbur njëzet dinarë. Ai që i gjen, shpresoj të...

PILOTI DHE RECEPSIONISTI

Rrëfen një pilot i cili punon në kompaninë e aeroplanëve “Egypt Air” dhe thotë: Punoja në linjën e aeroplanit i cili fluturonte në relacionin Kajro-Tokio...

OPERACIONI I NJË HAFËZI TË KURANIT

Një mjek nga Kajro i ishte betuar Dr. Muhamed Hasanit duke i thënë: Shejh Muhamed, gjëja më e çuditshme që kam parë në jetën time...

NJERIU QË I LUTEJ ALLAHUT NË QABE

Dr. Muhamed Hasani rrëfen dhe thotë: Isha duke u futur në brendësi të Bejtul Haramit (Qabesë) dhe ajo që ma tërhoqi vëmendjen ishte një Jemenas,...

MENÇURIA E EBU HANIFES

Thuhet se një natë një njeri kishte shkuar te Ebu Hanifja dhe i kishte thënë: - Imam, para një kohe të gjatë kam futur nën...
- Advertisement -
0FansaPëlqeje
641NdjekësitNdjek
1,920AbonentëAbonohu

Postimet e fundit