JETA MES ËNDRRËS DHE SHPRESËS

1. Shpresat e mëdha prodhojnë njerëz të mëdhenj! 2. Shpresa është mik i mrekullueshëm, ndoshta nganjëherë mungon, mirëpo asnjëherë nuk tradhton! 3. Shpresa nuk është ëndërr,...

ME DASHURI EDUKOJMË ARDHMËRINË

Allahu, azze ue xhel, e bëri fëmijën kënaqësi për sytë e prindit, dashuri të zemrës së tij, gëzim të shpirtit të tij dhe e...

FEJESA E NJË VAJZE DHE KAFEJA E HIDHUR

Ishte një vajzë shumë e bukur dhe e pamartuar, jo se nuk kishte oferta për martesë, ata që i propozonin martesë ishin të shumtë...

FJALA E MIRË ËSHTË SADAKA

Një i ri kalon përreth një të varfrit lypës dhe ndalet pranë tij t'i jep diçka nga të hollat, mirëpo kur e futi dorën...

SA MADHËSHTORE QË ËSHTË ZEMRA E NJË NËNE!

Djali merr vendim të prerë që ta largojë nënën e vet plakë nga jeta e tij. E hipi mbi shpinën e tij dhe u...

FEJESA E VAJZËS SË BUJKUT

Një i ri shkoi t’ia kërkojë bujkut dorën e vajzës së tij të bukur. Kur shkoi te ferma e tij, bujku e shikoi dhe...

Siguria dhe vlera e saj në Islam

Siguria dhe rehatia janë ndër mirësitë më të çmuara që na janë dhënë nga Allahu i Madhërishëm. Allahu këtë mirësi ia dha...

Njëzet e dy pyetje nga priftit krishter dhe vetem nje pyetje...

Njëzet e dy pyetje dhe përgjigje që më kanë çuditur dhe më kanë shtangur me shkathtësinë dhe mprehtësinë e personit që përgjigjet, andaj po...

Bixhozi, llojet dhe rreziku prej tij

Pasuria është njëra nga pesë gjërat e domosdoshme që duhet të ruhen, të cilat janë: feja, shpirti, mendja, nderi dhe pasuria. Ato janë të...

MOTRA IME, XHENETI ËSHTË MË MERITOR!!

Asija, ishte gruaja e Faraonit jobesimtar, mirëpo ajo e fitoi pallatin e saj në Xhenet.Gruaja e Nuhit dhe Lutit, ishin gra të Pejgamberëve, mirëpo...
- Advertisement -
0FansaPëlqeje
641NdjekësitNdjek
1,920AbonentëAbonohu

Postimet e fundit